Čtvrtek, 8 prosince, 2022
události
DomůSEO článkyObjevte rozmanitý svět jaspisů

Objevte rozmanitý svět jaspisů

Jaspis získal symbolickou přezdívku „matka všech kamenů“. Po stránce chemického složení se jedná o oxid křemičitý s příměsemi opálu.

Na základě výskytu příměsí dalších pak mohou jaspisy nabývat širokého spektra barev. Nejznámější jsou červenohnědé odrůdy a po nich i jaspis získal svoje jméno, které pochází od slova „iaspis“ neboli „plamenný“ Ceněný je jaspis nejen pro svou barevnost, ale také pro unikátní kresby.

To ostatně věděl už císař Rudolf II., který byl proslulý svou láskou k drahým kamenům a mohl se pyšnit rozsáhlou sbírkou. Konkrétně jaspisy měl slovutný panovník vykládaný stůl.

Co do výskytu je přitom jaspis poměrně běžný minerál. To i šperky z něj vyrobené zpřístupňuje širokému okruhu uživatelů. Výběr šperku je do značné míry samozřejmě subjektivní záležitosti, nicméně nejvíce poptávané jsou červené, zelené a modré odrůdy.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

RELATED ARTICLES
- Reklama -PR články
podnikatel